piątek, 29 września 2017

Wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie

Wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie


Autor: Natalia Orłowska


Trening i aktywność fizyczna najczęściej kojarzone są z odchudzaniem, budową mięśni czy kształtowaniem wymarzonej sylwetki. Zapominamy jednak o pozytywnym wpływie, jakie ćwiczenia (w szczególności te wykonywane na świeżym powietrzu) wywierają na naszą psychikę i samopoczucie.


Systematyczne treningi to znakomity sposób na poprawę naszej samooceny i zdrowia psychicznego. Odpowiedzialne są za to endorfiny, nazywane często „hormonem szczęścia”, które mają pozytywny wpływ na naszą samoakceptację, nastawienie do świata i samopoczucie.

Pół godziny zdrowia

Aby nasz trening był efektywny – nie tylko pod względem fizycznym (spalanie tkanki tłuszczowej), ale także psychicznym (produkcja endorfin) – powinien trwać co najmniej 30 minut. Powyżej tej granicy nie tylko zaczynamy zrzucać zbędne kilogramy, ale także nasz organizm zaczyna wzmożone wytwarzanie endorfin, które dostarczają nam „paliwa” do dalszego wysiłku. Skutki działania hormonu szczęścia można klarownie zauważyć u sportowców wytrzymałościowych (np. biegacze długodystansowi). Przy długotrwałym wysiłku pomagają nam w pozbyciu się uczucia zmęczenia, jednocześnie podnosząc próg odporności na ból, co ma bezpośrednie przełożenie na dłuższy, bardziej intensywny wysiłek.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia jest stres, który jest przyczyną wielu chorób i życiowych niedogodności, takich jak otyłość, bezsenność czy niekontrolowane wybuchy agresji. Życie w ciągłym stresie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, zniechęca do działania. Naturalną receptą są ćwiczenia na świeżym powietrzu, które wykonywać możemy nie tylko na ulicy, ale także w coraz bardziej popularnych siłowniach zewnętrznych czy w specjalnych strefach street workout, którymi bez problemu zastąpimy siłownie wewnętrzne. Dzięki ćwiczeniom plenerowym mamy więcej kontaktu z naturą, ponieważ siłownie plenerowe najczęściej zlokalizowane są przy terenach zielonych, miejskich i osiedlowych parkach czy przy szkołach i instytucjach publicznych. Outdoor fitness to lepsze dotlenienie organizmu oraz wzrost kondycji i wydolności oddechowej, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na nasze życie.

Siłownie zewnętrzne dla każdego

Nasze preferencje i temperament powinny wyznaczać formy treningu. Aby zauważyć pozytywne efekty aktywności fizycznej wcale nie musimy trzymać się rygorystycznych, często ciężkich do wykonania przez początkujących planów treningowych. Niezależnie od tego, czy wolimy długi, jednostajny trening czy może preferujemy szybkie, intensywne ćwiczenia wzmacniające eksplozywną siłę naszych mięśni, siłownie plenerowe i strefy street workout spełnią wszystkie nasze wymagania. Nie pozostaje nic innego jak znaleźć wygodne buty i rozpocząć trening.


Dowiedz się więcej na blogu polskiego producenta siłowni plenerowych WIMED http://silownie-zewnetrzne.eu/blog/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Nie wiem jak wy, ale ja to zawsze genialnie czuje się po porządnie zrobionym treningu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja potwierdzę, że po siłowni człowiek czuje się o wiele lepiej :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze jest się porządnie wymęczyć. Według mnie to pozwoli wam się znacznie lepiej czuć!

    OdpowiedzUsuń