poniedziałek, 19 grudnia 2011

Rola węglowodanów w wysiłku wytrzymałościowym

Rola węglowodanów w wysiłku wytrzymałościowym

Autorem artykułu jest Wiktor Ptaszyński



Węglowodany (cukry) to podstawowe "paliwo", z którego korzysta ludzki organizm podczas wysiłku fizycznego. Są dużo szybciej przekształcane w mięśniach w energię niż tłuszcze.

Ponieważ w dzisiejszym świecie spożywamy ogromne ilości cukrów, nasz organizm do perfekcji opanował korzystanie z tej "siły napędowej". Jednak "specjalizacja węglowodanowa" nie jest korzystna dla organizmu, ponieważ wykorzystując przede wszystkim cukry zaniedbujemy spalanie (oksydację) tłuszczów, a zachwianie tej równowagi jest najprostszą drogą do magazynowania tkanki tłuszczowej.

Organizm człowieka ma pewne ograniczone rezerwy węglowodanów. Zalicza się do nich cukier we krwi oraz glikogen mięśniowy i wątrobowy. gdy podczas treningu zostają one całkowicie wykorzystane, energia musi być pozyskiwana z innego, alternatywnego źródła - z zapasów tłuszczów, obecnych we krwi, mięśniach i przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Jak jednak właśnie wspomnieliśmy, procesy metaboliczne, odpowiedzialne za oksydację tłuszczów, są u nas osłabione. Dlatego po wyczerpaniu rezerw węglowodanów pojawia się nagłe zmęczenie, wynikające z faktu, iż nie potrafimy optymalnie wykorzystać zapasów tłuszczowych.

Aby temu zapobiec, należy uzupełnić rezerwy cukrów w organizmie przed wysiłkiem i utrzymywać ich odpowiedni poziom podczas jego trwania. Węglowodany odgrywają też bardzo ważna rolę w regeneracji potreningowej. Razem z białkami utrzymują odpowiedni poziom masy mięśniowej. Dieta sportowców powinna być bogata w węglowodany, a ich przyjmowanie jest ważne zarówno przed wysiłkiem, jak i w jego trakcie. Interesujesz się sportem. Wejdź i zobacz. cdn...

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz